TAŞ ESERLER MÜZESİ

Selimiye Camisi'nin doğusunda yer alan bu müze, 15’inci yüzyıl ortalarında Venedik stilinde taştan iki katlı inşa edilmiştir.

Araştırmalar, binanın yapıldığında St. Sophia Katedralinin avlusunda bulunduğunu ve hacılar ile seyyahların misafir edildikleri bir mekân olduğunu göstermektedir.

İngiliz Sömürge İdaresi dönemi sırasında ve Kıbrıs eski anıtlar müdürü George Everett Jeffrey’in denetimi altında, Orta Çağdan kalan çok sayıda taş eser ve parça ile nişan, lahit ve sütunlar burada tutulmuştur.

Bu zengin koleksiyon ise düzenlenerek, “Lapidary Müzesi” oluşturulmuştur, 2003 yılında yenilenerek ise ziyarete açılmıştır.

Müzede yer alan diğer dikkat çekici eserler arasında, Haçlı seferlerine çıkan Beyrut eski Lord’u ünlü John of Ibelin’in uzak neslinden Dampierre Ailesine ait lahit, 13’üncü asır Kıbrıs Mareşali Adam de Gaures of Antioch’un mezar taşı ve Venediklilerin sembolüEvanjelist Markos’un mermerden aslanı da bulunmaktadır.

15’inci yüzyıla ait katedrallerde yaygın olarak bulunan zarif şekilde oyulmuş anıtsal Gotik pencere, müzenin ana girişinin tam karşı cephesinde yer almaktadır. Bu pencere, 1901 yılında Britanyalılar tarafından Sarayönü Meydanında bulunan Lüzinyan Sarayı yıkılırken alınmıştır. Ne yazık ki bu Lüzinyan Sarayından günümüze kalan tek parçadır.