KIBRIS TÜRK TARİH, KÜLTÜR VE MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ

Lefkoşa Mücahitler Sitesi avlusunda yer alan müze binası, Venedik Döneminde "Barbaro", Osmanlı Döneminde "Musalla" ve şimdilerde ise "Barbar" olarak bilinen  tarihi  burç  üzerine inşa edilmiştir.

680m² lik bir alanı kaplayan müze binasının yapımına 1978 yılında başlanmış ve 1 Ağustos 1982 tarihinde hizmete açılmıştır. Müze Kıbrıs Türk Toplumunun 1878 yıllarından başlayıp günümüze kadar devam eden Milli Mücadelesini belgelemek ve bu mücadelenin niçin, nasıl ve hangi koşullar altında yapıldığını yerli ve yabancılara anlatmak amacıyla kurulmuştur.

Geçen zaman içerisinde gerek iç düzenlemede gerek binadaki yıpranma ve eskimeden dolayı elden geçirilen müze, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeler Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı'na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın işbirliği sonucu gerçekleştirilmiştir.

KKTC'nin kuruluşunun 40. yılı olan 15 Kasım 2023 tarihinde de, Ankara Etimesgut Belediyesi'nin katkıları ile yeniden düzenlenerek Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi olarak hizmete girmiştir.