BUFAVENTO KALESİ

Beşparmak sıradağlarının 3131 ayak yüksekliğindeki bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Arslan Kalesi, Yüzbir Evler ve Lioutes adlarıyla da bilinmektedir.

"Lioutes" adı İtalyanlar tarafından verilmiş olup, "Rüzgârlardan Korkmayan" "Rüzgarlara Baş Eğmeyen" anlamına gelmektedir. Kalenin 101 odası olduğuna ve şu anda kayıp olan 101. odayı bulup kapısından içeri girenlerin cennet kapısından içeri girmiş gibi olacaklarına ve bir defineye sahip olacaklarına inanılmaktadır. Kalenin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

Ancak önceleri bir işaret kulesi olarak Bizanslılar tarafından yapıldığı ve Luzinyan döneminde son şeklini aldığı tahmin edilmektedir. 1191 yılında Aslan Yürekli Richard adayı aldığında o döneme kadar kendini adanın kralı ilan eden ve 7 yıllık bir süre adanın kralı olarak bilinen İsaac Komnenus'un Buffavento Kalesi’ne sığındığı söylenmektedir.

Kaleden günümüze çok az kalıntı gelebilmiştir. Bunlar giriş kapısı, kule ve bazı yapılardır. Genel olarak aşağı ve yukarı kısım olmak üzere iki bölümden ibarettir. Denizci bir ulus olan Venedikliler döneminde asker azlığı gerekçesiyle tamamen terk edilmiştir.

Adadaki birçok kale gibi Buffavento Kalesi’nin de Kıbrıs'ta hüküm sürmüş gizemli bir kraliçe ile ilgili bir öyküsü vardır. Söylentiye göre, adanın Templar Şövalyelerinin egemenliğinde olduğu dönemde (1191-1192) bu kaleye cüzzam hastalığına yakalanmış bir Bizans prensesi sığınmış; böylece kendisini insanlardan tamamen soyutlamış. Prensesin bir de kendisi gibi cüzzamlı bir köpeği varmış. Bu köpek her gün kaleden ayrılarak güneyindeki tepelerin arkasında kaybolur ve belli bir süreden sonra tekrar kaleye dönermiş. Prenses bir gün köpeğin hastalığının geçtiğini görmüş. Bu durumdan heyecanlanarak ertesi gün köpeği takip ettirmiş ve onun bir su kaynağında yıkandığını görmüş. Kendisi de su kaynağında yıkanınca sağlığına kavuşmuş. Bunun üzerine prenses şifa bulduğu su kaynağının bulunduğu yere şimdiki St. John Chrysostomos Kilisesi’ni inşa ettirmiş.