BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK MÜZESİ

50'inci Piyade Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Hava İrtibat Subayı Pilot Binbaşı Fehmi Ercan ve Er Mustafa Girgin, Kıbrıs Türk mücadele tarihinde bir dönüm noktası olan 20 Temmuz 1974 gününün gecesi karargah olarak kullanılan bu evin girişinde şehit düşmüşlerdir. Bu nedenle tarihi belge özelliği kazanan ev,  Kıbrıs Barış Harekatı'nı ölümsüzleştirmek amacıyla müze olarak düzenlenerek harekâtın ikinci yıldönümünde Barış ve Özgürlük Müzesi olarak resmi bir törenle ziyarete açılmıştır.

1970'lı yılların başında zengin bir Rum evi olarak inşa edilen ve I. Barış Harekatı'nın başladığı Yavuz Çıkartma Plajı'nın hemen doğusunda yer alan müzede aradan geçen 25 yıllık zaman sürecinde ortaya çıkan yapısal sorunlar, yıpranma ve iç sergilemede başgösteren eskimeden dolayı, gerek bina, gerekse iç sergileme elden geçirilerek çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden düzenlenmiştir. Müzenin şimdiki haliyle bakım, onarım, çevre düzenleme ve iç sergilemesi Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir.

Müzenin zemin katında 1974 Barış Harekatı'nı gerekli kılan olaylar tarihi süreç içinde temsili canlandırmalarla verilirken, harekâtta ele geçen silahlar da burada sergilenmektedir. Yine bu katta müzeyi ziyaret edenlere Kıbrıs Barış Harekatı belgeselini izleme olanağı yaratılmıştır.

Müzenin üst katında şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu ve şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'a ait üniformalar ve özel eşyaların yanı sıra, harekât sırasında şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile mücahitlerin ele geçen fotoğrafları, özel eşyaları ve üniformaları  sergilenmektedir.

Müzenin iç avlusunda Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan asker ve sivillerin isimlerinin yazılı olduğu anıtsal bir pano yer almaktadır. Müze binası ile Karaoğlanoğlu Şehitliği arasındaki açık alanda ise Barış Harekâtı sırasında Rum Milli Muhafız Ordusu'nun terkettiği zırhlı araçlarla ağır silahlar sergilenmektedir.

1. Oda

1974 yılına gelinceye dek Kıbrıs'ta iki halk arasında yaşanan olayların tarihi gelişimi, I. ve II. Barış Harekatı ile ilgili haritalar, Rumların Türklere karşı kullandığı zırhlı araç resimleri ile silahların sergilendiği bu odada aynı zamanda belgesel nitelikli bir video izlenebilir.

2. Oda

Osmanlı Dönemi Donanmasına ait resimler bu odada segilenmektedir.

3. Oda

P. Alb İbrahim Karaoğlanoğlu ve Hv. Plt. Bnb Fehmi Ercan'ın biyografilerinin ve üniformalarının sergilendiği oda.

4. Oda

Kıbrıslı şehit mücahitlere ait resimlerin, silahların ve üniformaların ve şahsi eşyalarının  sergilendiği oda.

5. Oda

Şehit Türk askerlerine ait resimler ile şehitlerimize ait üniformaların ve şahsi eşyalarının sergilendiği oda.

6. Oda

Şehit Türk askerlerine ait resimler ile şehitlerimize ait üniformaları ve şahsi eşyaların yer aldığı oda.

7. Oda

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş'ın Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili söylediği sözler ile şehitlik ve anıt resimlerinin yer aldığı oda.