İSKELE İKON MÜZESİ

Köyün ana kilisesi olup XII. yüzyılda tek sahınlı ve kubbeli olarak inşa edilmiş, yan duvarlarında kemerli girintiler bulunuyordu. Bu kilise tipi Kıbrıs'ta XII. yüzyıldan itibaren görülmektedir.

Orijinal yapıya XV. yüzyılda kuzeyden tonozlu bir sahın ilave edilmiş, batı kısmındaki ilave ise daha geç bir tarihde olduğu tahmin edilmektedir. 

Kilise, 1804 yılında ise tamamen elden geçirilip tamir edilmiştir. Kuzey-doğu köşesindeki modern çan kulesinde görülen oymalı mermmer levha muhtemelen orijinal ikonastasisten alınmış bir korkuluk parçasıdır. Kilise erken XII. yüzyıldan  kalma duvar resimlerinin çoğunu bugün muhafaza etmekte olup, bu resimler 1966 yılında temizlenmiş, tonozlar üstten harçla kaplanmış, güney duvarındaki girinti içerisinde görülen ve yine XII. yüzyıla ait olan duvar resimleri ise 1967 kasımında açığa çıkarılmıştır.

Kilise, KKTC Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nce sürdürülen, onarım ve tanzim çalışmaları ardından "Dünya Müzeler Haftası"na düşen 23 Mayıs 1991 tarihinde İskele İkon Müzesi olarak hizmete açılmıştır.