Yayınlanma tarihi: Kas 2, 2023

MÜZE ZİYARETLERİ, ÇEKİMLER, ETKİNLİKLER...

Dairemize bağlı Müze ve Ören yerlerinde yapılan etkinliklere izin verilmiş ve yardımcı olunmuştur. Dönem içerisinde müze ve ören yerlerini ücretsiz ziyaret etme başvurusunda bulunan devlet konuklarına, yerli ve yabancı heyetlere, askeri makamlara ve okullara gerekli kolaylık sağlanmış ve ücretsiz ziyaret etme olanağı sağlanmıştır.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Eki 24, 2023

“Paylaşınca Çoğalır” Sergisi Bellapais Manastırı’nda Açıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) 100. yıl kutlamaları kapsamında Girne Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi iş birliğinde düzenlenen “Paylaşınca Çoğalır” Uluslararası Sergi açılışı Bellapais Manastırı’nda yapıldı.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Eki 13, 2023

“Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız - 41 Kadın 41 Hayat”” sergisi Saçaklı Ev’de açıldı

Kıbrıs Kadın Öyküleri Derneği (KÖDER) tarafından hazırlanan “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız” kitabının üçüncüsünde yer alacak 41 kadınının fotoğraf ve kişisel eşyalarından oluşan sergi, dün Saçaklı Ev’de açıldı.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: May 24, 2023

MÜZELER HAFTASI

Uluslararası Müzeler Konseyi (International Council of Museums-ICOM) 1977 yılında 18 Mayıs gününü Uluslararası Müze Günü (International Museum Day) olarak ilan etmiştir. Icom'un amacı; müzelerin toplumsal gelişimdeki rolü konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak olarak belirlenmiştir. 1977 yılından bu yana her yıl 18 Mayıs günü birçok ülkede Müze Günü olarak kutlanmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ise 1986 yılında 18 - 24 Mayıs tarihleri arasındaki hafta Müzeler Haftası olarak ilan edilmiş olup her yıl bu haftada çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Devamını oku
123456789